Bolu Yedigöller Milli Parkı

Yedigöllere Ne zaman Gidilir

Bolu Yedigöller Milli Parkı Hakkında

1965 yılında milli park ilan edilen Yedigöller, Bolu iline bağlı ve Türkiye’nin en güzel orman alanlarından birisidir. Fotoğrafçılar için eşsiz güzelliklere sahip olan Yedigöller, adını heyelan sonucu oluşmuş 7 tane gölden alır. Adı üstünde yedi tane gölü var: Büyük, Küçük, Derin, Serin, Nazlı, Sazlı ve İnce göller. Sessiz ve sakin bir tabiatı olan Yedigöller, şehir yaşamının yorucu ve bunaltıcı etkisinden kaçmak isteyenler için oldukça ideal bir yer.

yedigoller milli parki
Yedigöller Milli Parkı

Milli park ağaç çeşitliliği açısından oldukça zengin. Göllerin çevresi kayın, meşe, gürgen, kızılağaç, dişbudak, karaağaç, ıhlamur, araçam, sarıçam, köknar gibi ağaç çeşitleri ile kaplı. Özellikle sonbahar mevsiminde sarıdan kızıl tonlara kadar her türlü renge bürünen ağaçlar, seyrine doyum olmayan görüntüler sunuyor.

yedigoller bolu
Bolu Yedigöller

Zengin orman örtüsüyle Yedigöller: doğa severler, yürüyüş severler ve bisikletçiler için farklı fırsatlar sunuyor. İstanbul ya da Ankara’dan birkaç saatlik yolculukla ulaşabileceğiniz muhteşem bir doğal güzellik. Doğa içinde bir hafta sonu geçirmek isteyenler mutlaka Yedigöller’e gelmeli. Göller arasındaki patika yollarda yürüyüş yapıp fotoğraf çekerek bol bol zaman geçirebilirsiniz. Eğer uygun ekipmanınız var ise kamp bile yapabilirsiniz. Yedigöller, günübirlik bir gezi için İstanbul ve Ankara için gayet iyi bir alternatif.

Yedigöller’e Ne Zaman Gidilir?

Yedigöller’in her mevsimi güzeldir ancak sonbaharda bizce burası çok daha romantik oluyor. Sonbaharı tercih edecekseniz en güzel zaman yaprakların kızıl ve sarı tona büründüğü Ekim ve Kasım ayları oluyor. Milli parkta fotoğraf çekmek için en uygun aylar Nisan, Mayıs, Ekim ve Kasım ayları. Eğer bu dönemlerde giderseniz Yedigöller’in en güzel zamanlarını yakalarsınız.

abant bolu yedigoller
Abant Bolu Yedigöller

Bolu Yedigöller Gezilecek Yerler

Yedigöller İstanbul’dan ve Ankara’dan yakın mesafede gidilebilecek en güzel yerlerden birisi. Küçük hafta sonu kaçamakları ya da günübirlik geziler için İstanbul’dan yada Ankara’dan günübirlik gidilebilecek kadar yakın. Milli parkta gezilecek başlıca yerlerden de bahsedelim.

Milli parkın içinde yer alan 7 gölü gitmeden önce mutlaka listenize alın. Büyük Göl, Küçük Göl, Derin Göl, Serin Göl, Nazlı Göl, Sazlı Göl ve İnce Göl dışında en görülesi yerler Dilek Çeşmesi, Gülen Kayalar ve Pisagor Ağacıdır.

yedigöller
Yedigöller

Bolu Çevresinde Görülecek Yerler

Yedigöller’i rotanızı oluştururken eğer zamanınız varsa Bolu çevresinde yer alan Gölcük Gölü (Bolu), Sülüklü Göl (Sakarya), Pürenli Yaylası (Düzce) ve Yenice Ormanları’nı (Karabük) da listenize ekleyin. Türkiye’nin yavaş şehirleri olan Göynük ve Taraklı da keşfedilmesi gereken yerlerin başında geliyor.

abant bolu
Abant Bolu

” Her Gününüz Tatil Tadında Geçsin “

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir