Midilli Adası Mandamados

Mandamados Taksiarhis Manastırı

Mandamados

Midilli kuzeyinde yaklaşık 38 kilometre mesafede bulunan mandamados köyü Taksiarhis Manastırı, seramik ve çanak, çömlek yanı sıra süt ve süt ürünleri, özellikle uzun bir geleneğe peynir sayesinde ün kazandı.
Her yıl binlerce hacı Taksiarhis adlı azizin simgesi önünde diz çökmek amacıyla bu kutsal yere toplanıyor. Bir geleneğe göre bir boğa kesiliyor etten çorba yapılıp hacılara ikram ediliyor. Bu çorbanın adı “kisketçi”.

mandamados evleri
Mandamados Evleri

Köyün meydanında 1750 yılında inşa edilen Aziz Basil adlı ahşap bir tapınak vardır. İlgilenenler için, köyde restore edilmiş bir yağ fabrikası ayni zamanda müze olarak ev sahipliği yapmaktadır. Orada zeytin yağının üretiliş şekli gösteriliyor. Hatta fabrikanın donanım parçaları 20 yüzyılda Küçük Asya’nın batı kıyısında önemli bir ticaret merkezi olan İzmir’den getirilmiştir.

Her yaz Temmuz ayının sonundan Ağustos ayının sonuna kadar ayni müzede çok sayıda ziyaretçi çeken bir Tüm Lesvos Seramik Sergisi yapılır. Değirmen müzenin bahçesinde bulunan açık hava amfi tiyatrosunda çeşitli kültürel etkinlikler düzenlenmektedir. Onlardan birisi “Bir sürahi vesilesiyle”.

Son olarak, Modern Seramik Araştırma Merkezi tarafından düzenlenen “Testi başlangıç noktası” başlıklı bu ilginç sergi tiyatronun restore edilmiş deposunda yapılıyor. Yerleşimden ayrılmadan önce özgün yolu ile ve “gragudes” isimli kil kâse içinde servis edilen yoğurdun tadına bakın.

Kapi, Kliu ve Pelopi adlı köyler Mandamados Belediyesine bağlıdır. (U.S.A. eski başkan adayı M. Doukakis’ın ailesi doğduğu yeri) Kıyı alanlarında “Hagios Stefanos”, “Pedi”, “Palios”, “Yeni Limani” ve “Tsonia” daki tavernalarda rahatlıkla uzo içebilirsiniz.

taksiarhis manastiri dusen ucak
Taksiarhis Manastırı Düşen Uçak

Taksiarhis Manastırının girişinde bir uçakla karşılaşıyoruz. Bu maket bir uçak değil gerçek uçak. Bu uçağı kullanan farklı zamanlarda uçak düşüyor. 6 pilotta kazadan burnu kanamadan kurtuluyor. Ve bu altı pilotta aynı olayı ifade ediyor. Düşüş sırasında kanatlı bir meleğin kendi üzerlerine kapanarak onları kurtardığını ifade ediyorlar. Ve bu 6 pilot bu uçağı satın alarak bu manastıra bağışlıyorlar.

Taksiarhis adanın en önemli adak yeri. Adanın ve nüfusunun koruyucusu ve bekçisi olan Başmelek Mihail’e adanmış. Ayrıca Lesvos’un büyük hac yeri.

bas melek mihail
Baş Melek Mihail

Taksiyarhis Kilisesi

Efsaneye göre; korsanlar manastıra saldırıp 40 rahibin 39’unu öldürmüştür. Bir keşiş katliamdan kurtulma çabasıyla çatıya tırmanır. Korsanlar onu izleyerek kovalamayı sürdürür. Tam yaklaşmışlarken Aziz birden ortaya çıkıp korsanlara görünür ve bir kılıç darbesiyle barbarları çil yavrusu gibi dağıtır ve sonunda keşişi ellerinden kurtarır. Keşiş, derin bir inançla ve saygıyla minnettarlığını gösterir, kardeşlerinin kanı ve yattıkları toprağıyla harç karıp yoğurarak yaptığı kille ona görünen Azizin surat ve vücudunu sanat severlikle şekillendirir. İşe önce surattan yapmaya başlar, lakin harç yeterli olmaz ve geriye kalan vücut suratla orantısız biçimde meydana çıkmış olur…”

Mandamados Taksiarhis Manastırı
Mandamados Taksiarhis Kilisesi

Mandamados’taki Taksiarhis Manastırındaki Azizin bu meşhur tasviri (ikonası) dillerde efsane olur. Lesvos’taki biricik kabartma ikonadır. Bugün dahi ziyarete gelen hacılar bu ikona karşısında kendilerini karmaşık duygular içinde bulurlar. İkona şaşırtacak şekilde kişisel isteklere uyum gösterir, bazen ziyaretçilerini vahşi ve soğuk bir surat karşılar, bazen mahzun ve kederli bir çehre, bazen de dost, tanıdık, masum bir yüz oluverir. Azizin her seferinde her hacıya ayrı “görünme” gayretinde olduğuna inanılır.

Manastır köye yakın bir mesafededir, yaklaşık 1700 lü yıllardan beri çam ve zeytin ağaçlarıyla çevrili apaydınlık bir alanda bulunmaktadır. Taksiarhis, bulunduğu çevrenin koruyucusu olduğu gibi bütün adanın da hamisidir. Türklerden de hatırı sayılır miktarda kerametine inananlar vardır. Yunanistan’ın her köşesinden akın akın hacılar gelir, yabancılar da gelir, özellikle kılıç, kalkan, demir pabuçlar ve dahası hava kuvvetlerimizin savaş nesneleri gibi adaklarla gelirler.

Azizin kilisesinde aynı zamanda milli ve dini bazı değerli eşyalar da korunmaktadır, vatan şehidi Ekümenik Patrik Grigorios’un piskopos cübbesi de bunlar arasında olup onu Mandamadoslu Metropolit Porfirios Fotiadis açık arttırmada satın almıştı, patriğin idamı sırasında o zaman patrikhanenin piskopos yardımcısıydı. Patriğin ölümünden sonra akrabaları kutsal yeri ona bağışladılar.

Manastırda korunanlar arasında 1656 yılından altın sırma işlemeli bir papaz atkısıyla, eski İnciller ve kilise kitapları da bulunmaktadır. Mabette 16. Yüzyıldan kalma çok eski ve değerli yeterince ikona vardır. Avlusunda ayazma (kutsal su) da çıkmaktadır, bu suyun Lesvos’un çok eski yıllarından beri var olduğuna inanılmaktadır. İbadethanede metropolit Porfirios’un da adına gömme bir plakası bulunan mezarı bulunmaktadır.
Bölgedeki inanca göre Taksiarhis seni nasıl görüyorsa, sende onu o şekilde görürmüşsün. Sen vahşi bir şekilde görüyorsan, o da vahşi bir şekilde görür. Sen hoş bir şekilde görüyorsan, o da seni bu şekilde görür.

Agios Stefanos Kilisesi

Adanın doğu kısmında olup, Mantamados kasabasına yakın bulunmaktadır. Bizans sonrası dönemde, haç şeklinde ve bazilika olarak inşa edilmiştir. Yöreye özgü pembemsi renkli taşlar kullanılarak yapılan kilisenin boyutları küçüktür. Başlangıçta kilise kubbeli idi fakat 19. yüzyılın ortalarında Newton adlı gezgin kiliseyi ziyaret ettiğinde, kubbenin çökmüş olduğunu kaydetmiştir.

agios stefanos kilisesi
Agios Stefanos Kilisesi

Kilisenin çatısı, bölgenin sakinleri tarafından, kalasların üzerine kiremit döşenerek onarılmıştır. Kilisenin doğu tarafında, mihrabını üç küçük kemer süslemektedir. Kuzey ve güney duvarlarını da, başka kemerler süslemektedir. Kilisenin batısında görünen kapalı kısım daha sonra yapılmıştır. Duvarlarında daha eski bir kilisenin malzemeleri ve bir tane Roma yazıtı kullanıldığı görülmektedir.

 

Her Cuma
209.00

Gidiş-Dönüş Feribot Biletleri, 3 Gece Konaklama, Yemekli Yunan Gecesi, 4 Gün Ada Turu, Türkç...

Her Cuma
149.00

Gidiş-Dönüş Feribot Biletleri, 2 Gece Konaklama, Yemekli Yunan Gecesi, 3 Gün Ada Turu, Türkç...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir